کانال ایتا رسمی نقد لایحه حجاب و عفاف

این کانال جهت تجمیع نقدهای قابل توجه و معتبر به نسخه های مختلف لایحه عفاف و حجاب در دست بررسی در مجلس تاسیس شده است.

ورود به کانال

ورود به نسخه وب

مطالب کانال ایتا رسمی نقد لایحه حجاب و عفاف

اگر در مسأله حجاب، راه امام را نرویم، سیلی خواهیم خورد رهبر انقلاب در مورد راه امام( ره )فرمودند که: 📌«اگر راه امام را گم کنیم یا فراموش کنیم یاخدای نکرده عمداً به کنار بگذاریم، ملت ایران سیلی خواهد خورد» 📌و امّااااا راهِ امام چیست؟؟ مقام معظم رهبری، نه یک بار بلکه چند بار به این مطلب اشاره کرده اند که درموضوع #حجاب، امام خمینی (ره) محکم و قاطع مثل کوه ،پای این مسأله ایستاد. پس راه امام در مسأله حجاب این بود که به هجمه ها، فشارهای داخلی و خارجی و بهانه ها و توجیهات اهمیت نداد.... 📌و اگر در زمینه حجاب راه امام را نرویم، همان اتفاقی که مقام معظم رهبری در موردکنار گذاشتن راه امام فرمودند، برای ما پیش خواهد؛یعنی « ملت ایران سیلی خواهیم خورد ! » #خطِّ_امام #حجاب_خطِّ_مقدم_ماست #دختران_انقلاب ‌🇮🇷کانال دختران انقلاب را دنبال کنید https://eitaa.com/joinchat/3435003923C863f1fbcfc
✍تبیین اطلاعیه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در تأیید لایحه موسوم به عفاف و حجاب 🔰 وظیفه هیئت عالی محترم نظارت مجمع، انطباق مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری است که توسط رئیس محترم این هیئت عالی به شورای نگهبان تقدیم می‌شود و این یک فاز مقدماتی از لازم الاجرا شدن مصوبات مجلس می‌باشد اما فاز اصلی و بعدی برای لازم الاجرا شدن مصوبات مجلس شورا، احراز عدم تغایر یا تطابق مصوبات مجلس با شرع مقدس و قانون اساسی است که از اختیارات شورای محترم نگهبان است. این، آن تنگه و عقبه‌‌ای است که هنوز لایحه عفاف و حجاب نتوانسته از آن جان سالم به‌در ببرد، لذا با توجه به اینکه سرنوشت این لایحه در دستان نمایندگان مجلس جدید می‌باشد باید دید که آیا مجلس دوازدهم می‌تواند نظرات شورای محترم نگهبان را تأمين كند يا لايحه توسط قوه محترم قضائیه استرداد و یا ماهیتا توسط نمایندگان محترم این دوره مجلس، محکوم به دست‌خوش تغییر و تحول اساسی خواهد بود. 🔻لازم به ذکر است که در ۲۹ فروردین، هیئت عالی نظارت مجمع، لایحه را مغایر باسیاست‌های کلی نظام تشخیص که بلافاصله مجلس آن‌را تصحیح و مجددا به هیئت عالی تقدیم نمود و بالاخره اصلاحات مجلس در ۲۹ اردیبهشت توسط این هیئت عالی تأئید و فردای هم آن‌روز توسط ریاست محترم این هیئت به شورای محترم نگهبان ارسال گردید. 🔻ان شاالله در پست‌های بعدی به نارس و ناقص الخلقه بودن ابعاد این لایحه که در تغایر با شرع و قانون اساسی است خواهیم پرداخت. ✍ حاجیه تجلی ┈┄┅═✾═┅┄┈ 🛎 تااطلاع ثانوی؛کانال"خبری|تحلیلی" زنـان‌عفـیـــفه‌جهــان‌مُـحـــصَـنـــــــات(۲) 🆔 @mohsanat2_ir
💠 امام خامنه ای: در اتخاذ #مواضع_انقلابی باید #صراحت داشت ؛ #خجالت نکشید #رودربایستی نکنید #ترس نداشته باشید #کانال_هنر_تبیین ، محض اطلاع، #نهضت_آگاه‌سازی و #مطالبه‌گری🔻 https://eitaa.com/honaretabyin
💠 بیانات صریح و شفاف امام خامنه ای: ۹۶/۱۲/۱۷ امام خمینی(ره) مثل کوه در برابر منکر واضح بی حجابی ایستاد! 🔻یعنی یک عده‌ای همان خطی را دنبال میکنند که دشمن نتوانسته بود آن را به نتیجه برساند 🔻آنچه که حرام شرعی است، نباید بصورت آشکار صورت بگیرد. شارع مقدس بر حکومت اسلامی تکلیف کرده که مانع از رواج حرام الهی در جامعه بشود. #کانال_هنر_تبیین ، محض اطلاع، #نهضت_آگاه‌سازی و #مطالبه‌گری🔻 https://eitaa.com/honaretabyin
♦️مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ با تاکید بر واژه «نظر قاطع» دستورات حکیمانه‌ای را در مورد مسئله حجاب بیان فرمودند ولی متاسفانه هنوز چند روز از صدور این دستورات نگذشته صدا و سیما با پخش این گونه مصاحبه‌ها عملاً مخالفت خود را با اجرای دستورات مقام معظم رهبری اعلام کردند. مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند : «بنده نظر قاطع خودم را در این مورد (یعنی در مورد مسئله کشف حجاب تحمیلی ) عرض میکنم.... یک نگاه، نگاه قانونی است. قانون واجب‌الاطاعه است و در این زمینه، حکم قانونی وجود دارد؛ رعایت حکم قانون برای همه واجب است. چه آن کسانی که به شرع معتقدند، چه حتّی آن کسانی که به شرع هم معتقد نیستند، قانون را بایستی رعایت کنند.... بنده معتقدم در دولت در قوه قضاییه در بخش‌های مختلف در این زمینه مسئولیت وجود دارد. بایستی به مسئولیت‌های قانونی و شرعی خودشان عمل کنند.» 🔺چرا صدا و سیما به وظیفه قانونی و شرعی خود دائر بر خودداری از مصاحبه با افراد بدحجاب, عمل نمی‌کند؟؟؟ 🔺 چرا با اینگونه مصاحبه ها عملاً بدحجابی را ترویج می‌کنند؟؟؟ 🔺متاسفانه نمایندگان قوای مجریه مقننه و قضاییه هم که طبق اصل ۱۷۵ قانون اساسی عضو شورای نظارت بر صدا و سیما هستند وظیفه نظارتی خود را در این زمینه به درستی انجام نمی‌دهند! 🔺بعد از بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری باید مطالبه‌گری امت حزب الله در این زمینه زیاد شود و الا این دستور اکید و نظر «قاطع» مقام معظم رهبری نیز مانند بسیاری از دستورات و سیاست‌های راهبردی ایشان به فراموشی سپرده می‌شود.
8- شورای نگهبان مخالف این لایحه نیست. (ویدئوی ششم). پاسخ: بحث در مورد اینکه شورای نگهبان مخالف این یا آن لایحه هست یا نه، بی معنا است. شورای نگهبان با یک متن از منظر انطباق با اصول شرعی و قانونی موافقت و مخالفت می کند و وارد شدن قریب دویست اشکال به لایحه ای که به موضوع بدیهی مانند حجاب ورود می کند، حتما در طول تاریخ تقنین کشور بی سابقه است. البته بسیاری از اشکالات یک متن اصولا ربطی به ماموریت شورای نگهبان نداشته و از منظر سیاستگذاری است که میتواند یک لایحه ی کاملا مغایر مصالح کشور، مغایر نصوص شرع یا قانون اساسی شناخته نشود که برجام اتمی از جمله آنان است.
7- اولین (شدیدترین) برخورد لایحه حجاب با واردکنندگان و مرتبطین بیگانه و مجرمین سازمان یافته و سکوها است. (ویدئوی پنجم). پاسخ: آنچه در لایحه در این موضوعات ذکر شده، تکرار برخی از ظرفیتهای موجود قوانین موجود کشور است و مطلقاً لایحه چیزی به مجازاتهای آن اضافه نکرده است. لایحه صرفاً بخشهایی از مجازاتهای کشور علیه بدحجابی و بیحجابی و پوشش البسه نامشروع و پاره و بدن نما را کاهش داده و حتی به ظرفیت قانونی کشور در مجازات با همین موارد جدی تر هم چیزی اضافه نکرده. همچنین لایحه هیچ ظرفیتی برای برخورد با سلبریتی ها به قوانین کشور نیفزوده و گاه آنها را از مجازات نجات نیز داده است.
6- طرح نور در صورت ابلاغ لایحه تغییر خواهد کرد. (ویدئوی چهارم). پاسخ: این مطلبی است که دکتر بانکی پور قبلا آن را منکر شده و در حاشیه جلسه دیدار سردار رادان از اصفهان خلاف آن را ذکر کرده و مدعی شده بود طرح نور و لایحه حجاب مکمل هم هستند. در حال حاضر این یک اعتراف به حقیقت است.
5- بنا نداریم اگر کسی از درب منزل بی حجاب بود با او برخورد کنیم، بنای ما برخورد مستمر با بی حجابی است. (ویدئوی سوم). پاسخ: طبیعی است اگر ادعای آقای بانکی پور در لایحه منعکس شده باشد جزو نقاط ضعف لایحه است. ایشان احتمالا در حال پاسخ به این پرسش بوده است که آیا شما در همه ی کوچه ها و محلات دوربین دارید که پلیس را در همه اماکن حذف و مجازات را به عکاسی و جریمه محول نموده اید؟ که چنین جواب شازی از ایشان صادر شده است. به عبارت بهتر، ایشان بعضاً در پاسخ به برخی اشکالات واضح لایحه، هربار پاسخهایی می دهند که شبهه را برطرف نمی کند و مشکلات جدیدی را باعث می شود.
4- لایحه حجاب گنجینه ای از تصمیمات فرهنگی و اقتصادی است. (ویدئوی دوم). پاسخ: تکرار مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که منجر به لوث شدن جایگاه شورا و طرح مصوبات کاملا غیرقانونی(مثل تعیین تکلیف برای هیئت دولت که صرفا در صلاحیت دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارتکاب آن مغایر سیاستهای کلی نظام تقنین و خارج شدن از صلاحیتهای قانونی است) و تکرار برخی بخشهایی از قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی یا قوانین عادی کشور، روش صحیح در قانونگذاری معقول نیست و نقطه قوت شناخته نمی شود که ایجاد محیطهای تفریحی مناسب بانوان مورد اشاره دکتر بانکی پور از جمله آن است. همچنین برخی از موارد مندرج در لایحه که بعضاً از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تکرار شده است، ماهیت سیاستگذاری داشته، ضمن خارج شدن از چهارچوب صلاحیت مجلس شورای اسلامی، ارزش اجرایی و قانونی ندارد. لازم به ذکر است لایحه از روز اول تدوین تاکنون مرتکب برخی خبط های بزرگ در تقنین منجر به وهن عقلانیت نظام تقنین بود که با پیگیری منتقدین و تاکید شورای نگهبان بعضا حذف شد و نمیتوان این لایحه را گنجینه ای از تصمیمات صحیح دانست که از جمله عجیب ترین آنها تعیین تعزیز جدید برای آمرین به معروف و ناهیان از منکر در لایحه حجاب است. لازم به ذکر است میزان ادعایی تخصیص سرانه پارکها به بانوان در لایحه 5/1 است نه 30 درصد معادل 3/1 که البته ضمانت اجرایی خاصی هم برای آن وجود ندارد. در مورد حمایت از صنایع عفاف و حجاب نیز مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی شده و منجر به تشکیل بنیاد و کارگروه ساماندهی مد و لباس گردیده است. همچنین اعلام تولید چادر به عنوان مصداق فعالیت فرهنگی (و نه کالای فرهنگی!) دخالت در امور اجرایی کشور و از مصادیق تخلف از اصول متعدد مانند اصل 75 ، 134 و 138 قانون اساسی است. در برخی موارد نیز لایحه مقرره های فاقد معیار و میزان سنجشی تعیین کرده که ارزیابی میزان تحقق و توفیق آنها ممکن نبوده و زمینه ی عدم اجرای آنها در متن فراهم است. همچنین هیچ تکلیفی برای تخصیص میزان مشخصی از ظرفیت حمل و نقل کشور به بانوان در این متن وجود ندارد و صرفا بر افزایش میزان موجود در بازه زمانی نامشخص تاکید کرده و اصل بخش مورد استناد اظهارات آقای بانکی پور مشخص نیست. همچنین مطلبی در مورد کنترل اختصاصی توزیع لباس در مناطق آزاد در سراسر این لایحه وجود ندارد و صرفاً بخشی تضعیف شده از مقررات موجود کشور در باب البسه ی ممنوعه تکرار شده است.

مشاهده در ایتا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به کانال ایتا
تبلیغ کانال ایتا